Két évvel a Z generáció lázadása után újra tüntetnek Nairobiban
2026. június 25-én a kenyai tüntetők visszatértek Nairobi utcáira, hogy igazságot követeljenek az 2024-es kormányellenes tiltakozások során megölt áldozatoknak. A demonstráció arra hívta fel a figyelmet, hogy a fiatalok egyre inkább aktivista szerepbe lépnek, követelve a kormányzati elszámoltathatóságot a rendőri erőszak miatt.
Az esemény a 2024 júniusi zavargásokra emlékeztet, amikor fiatalok ezrei vonultak a parlament elé, hogy tiltakozzanak az emelkedő megélhetési költségek és az adóemelések ellen. A tüntetések során a rendőrség könnygázt vetett be, és tüzet nyitott a demonstrálókra, ami széles körű bírálatot váltott ki, mind belföldön, mind nemzetközi szinten.
A június 25-i tüntetés során a felvonulók kenyai zászlókat hoztak magukkal, és az áldozatok emlékére állított táblákat tartottak, amelyeken a „Nem kötelező kitölteni egy ciklust” felirat állt. A hatóságok nagy létszámú rendőri erőt vezényeltek ki, hogy kezeljék a helyzetet, és több útlezárást is bevezettek a főváros környékén.
Az éves évforduló rávilágít a fiatalok növekvő aktivizmusára, amely a kormányzati fennakadásokat és a rendőrség általi visszaéléseket kívánja megvalósítani. A tüntetők kormányt azzal vádolták, hogy túl lassan halad a kártérítési programokkal és az állítólagos visszaélések kivizsgálásával.
William Ruto államfő megvédte a kártérítési programot, de az ellenzéki politikusok továbbra is nagyobb átláthatóságot és igazságos eljárásokat követelnek az érintett családok számára. A tiltakozások során a főváros egyes kerületeiben az üzletek zárva maradtak, és a parlamentet szigorúan őrizték, reflektálva a valós feszültségekre.

